Μπάσκετ: Στον τελικό του «Γκομέλσκι Καπ» ο Ολυμπιακός

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Δημιουργία 24/09/19, 20:34

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 70-66 την Ούνιξ Καζάν, στο πλαίσιο του τουρνουά «Γκομέλσκι» και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο είτε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας είτε τον Προμηθέα Πατρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άτυπη ρεβάνς για την ήττα από τη ρωσική στο ΣΕΦ πριν από δύο εβδομάδες, σε φιλικό αγώνα. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε «μουδιασμένα», αλλά προϊόντος του χρόνου βελτίωσε την απόδοσή της.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 37-36 στο ημίχρονο, έδωσε διψήφιες τιμές στη διαφορά στη συνέχεια, αλλά ένα «μπλακ άουτ» από το 35ο λεπτό και ύστερα ξανάβαλε τους Ρώσους στο παιχνίδι, για να δώσει τη λύση στο τέλος ο Μιλουτίνοφ, με καλάθι και φάουλ.

Ο Σέρβος σέντερ έκανε double double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ άλλους 18 πόντους πρόσθεσε ο Πρίντεζης και 14 ο Πάντερ.

Ο Μπλατ δεν είχε στη διάθεσή του τον βασικό πλέι - μέικερ, Ουέιντ Μπόλντγουϊν, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει ακόμη το οστικό οίδημα.