«Λύγισε» στις λεπτομέρειες η Σάκκαρη

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 21:55 Δημιουργία 10/06/21, 21:39
Αρθρογράφος: Newsroom
NEWSROOM

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έμοιαζε να μην τελειώνει ποτέ η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την επίσης εξαιρετική αντίπαλο της, την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, μετά από 3 ώρες και 18 λεπτά, με 2-1 σετ και έχασε την πρόκριση για τον τελικό του Ρολάν Γκαρός.

Το παιχνίδι ισορροπούσε καθόλη τη διάρκεια του στην κόψη του ξυραφιού, με τη Σάκκαρη να φτάνει πολύ κοντά στην πηγή, με ένα ματς πόιντ αλλά τελικά να μην πίνει νερό.

Η Τσέχα είχε προηγηθεί μέ 1-0 σετ, πριν ισοφαρίσει η Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Η μάχη του τρίτο και καθοριστικού σετ ήταν συγκλονιστική και χρειάστηκε να παιχτούν 16 γκειμς μέχρι η Κρεϊτσίκοβα να βρει την απαραίτητη διαφορά των δύο, με 9-7.

Υπενθυμίζεται ότι ήταν η πρώτη φορά που μία ελληνίδα τεννίστρια συμμετείχε σε ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός.